SERP’lerin SEO için önemi çoğu kişi tarafından göz ardı edilebiliyor. SERP’ler (arama motoru sonuç sayfaları), bir kullanıcı arama yaptığında karşısına çıkan sonuç sayfalarıdır. Bu sonuçlar iyi optimize edilmiş sayfalardan, reklamlardan, organik içerikten, videolardan ve daha fazlasından oluşur.

SERP’lerin SEO İçin Önemini Yansıtan 3 Neden

Genel SEO stratejiniz nedir? Etkili oldu mu? İstediğiniz kadar etkileşim kuramadığınız için hayal kırıklığına mı uğradınız? SERP’lere baktınız mı ve siteniz için neden önemli?

Organik içerik arananlarla ne kadar alakalı olursa, arama motorlarında o kadar yükseğe çıkarsınız. Peki bu SERP’ler neden önemlidir? Bunun hakkında konuşalım.

1. Çoğu Tıklama Ön Sayfadadır

Bir kişi bir sorguyu veya anahtar kelime grubunu Google’da aradığında, çıkan sonuçlardan ön sayfadaki sitelerinden birini ziyaret etme olasılığı daha yüksektir.

Bir şey satmak veya yerel bir hizmet sunmak için ön sayfaya reklam vermeniz gerekli mi?

Evet. Örneğin işletmeniz daha fazla müşteri kazanmaya çalışan yeni bir bira fabrikasıysa, şehirdeki diğer tüm bira fabrikalarıyla ve yerel bira fabrikalarını listeleyen sayfalarla rekabet etmek zorundadır. Ön sayfadaki bu reklam, daha fazla yerel ilgi çekeceğiniz anlamına gelir.

2. İnsanların Artık Tıklaması Gerekmiyor

SEO’nuzu iyileştirmeye yardımcı olması için blogları kullandığınızı varsayalım. Bloglar, SEO’nun temellerinden biridir. Sayfanın üst kısmındaki öne çıkan snippetler, insanların sorabileceği birçok sorunun cevabını vermektedir. Cevap tam oradaysa neden herhangi bir şeyi tıklasınlar ki?

İstedikleri yanıtı alırlar ve hiçbir bağlantıya tıklamadan yapmaları gereken bir sonraki işleme geçerler.

Daha spesifik soruları yanıtlayarak bu öne çıkan snippet noktasına ulaşmak, sitenizi sıralamalarda yukarı taşımanıza ve biraz görünürlük elde etmenize yardımcı olabilir.

3. Anahtar Kelimelerinizi Belirlemenize Yardımcı Olabilirler

Bira fabrikası örneğine dönelim.

Yalnızca geniş sorguları hedeflemeye çalışırsanız, halihazırda daha popüler olan diğer sayfalar kadar trafik almayacaksınız.

Örneğin “[şehrinizde] bira” araması, bira servisi, yerel bira festivalleri, markaları ya da şehirdeki en popüler barlar gibi halihazırda aramaların önüne nasıl geçebilirsiniz?

Daha spesifik olmalısınız. Anahtar kelimelerinizi daha niş bir hizmet için kullanmalısınız? Örneğin “[şehrinizde] ekşi biralar” veya “[şehrinizde] balkabağı biraları” gibi. Bunları sunarsanız ve sitenizin optimizasyonunu bu yönde geliştirirseniz sıralamaları yükseltebilirsiniz. Daha spesifik olduğunuzda daha az sonuç çıkacaktır, böylece sıralamada daha yüksek konumda olursunuz.

SERP’ler Araştırmanızın ve Stratejinizin Önemli Bir Parçasıdır

SERP’lere ve sayfada nereye geldiğinize dikkat etmeden etkili bir SEO stratejisi oluşturamazsınız. SERP’lerin SEO için önemi bu noktada yine karşımıza çıkıyor.

Sonuçların ilk birkaç sayfasında (ve ideal olarak ilk sayfada) olmak başarınız için çok önemlidir. Araştırma ve strateji oluştururken SERP’leri kendi yararınıza kullanın.