SEO, web sitelerinin Google sıralamalarında etkisini artırmak için yapılabilecek en önemli çalışmadır. En önemli 7 SEO faktörü başlıklı listemizde, yeni Google algoritmasına göre en önemli SEO faktörleri aşağıdaki gibidir.

En Önemli 7 SEO Faktörü

1- Site Hızı

Web sitelerinin hızlı açılır ve gezinilebilir olması, yeni Google algoritması ile birlikte sitelerin daha iyi sıralama almasına etki eden faktörlerden biri oldu. Sitenizin ziyaretçilerinin daha fazla sayfa ziyaret etmesine de etki eden bu faktör, kesinlikle ihmal edilmemelidir.

2- Mobil Uyum

İnternet siteleri, artık mobil uyumlu olmak zorundadır. Bu sadece Google önem verdiği için değil, internet bağlantılarının yarıdan fazlasının mobil cihazlardan gerçekleşmesi nedeniyledir. Ayrıca Google, mobil uyumlu sitelere daha fazla önem vereceğinin sinyallerini daha önceden vermiştir.

Bunların dışında Google reklam ağı Adsense başvuruları için sitenin mobil uyumlu olması, ciddi bir öneme sahiptir.

3- Özgünlük

Google kullanıcılarına daima benzersiz bilgiler sunmak amacındadır. Bu yüzden Google sıralamalarında web sitesinin daha üst sayfalarda yer almasını istiyorsanız, kesinlikle kopya içerik barındırmamanız gerekir. Girdiğiniz içerikler, görseller ve diğer unsurların, mümkün olduğunca özgün olması gerekir.

4- Güncellik

Web sitelerinin sık güncellenmesi, sizin insanlara bir şeyler verebilmek adına göstereceğiniz gayreti Google’a işaret edecektir. Bu yüzden sitenizi mümkün olduğunca sık güncellemeli, her gün düzenli olarak mümkün olduğu kadar fazla içerik girmelisiniz.

Ki zaten internet sitenizin sabit olan ziyaretçileri, sizden sıklıkla güncellik bekleyecek ve yeni şeyler görmek isteyecektir.

En Önemli 7 SEO Faktörü
En Önemli 7 SEO Faktörü

5- Backlink ve Tanıtım Yazıları

Tanıtım yazıları ve backlinkler, aslında etkisini yitirmedi. Sadece daha kaliteli ve benzer içeriklere sahip sitelerden gelen linkler, daha fazla öne çıktı. En önemli SEO çalışması kriterleri arasında, kaliteli backlinkler hala yerini korumaktadır.

6- Sosyal Medya

Site linklerinizin sosyal medyada fazlaca bulunması ve farklı hesapların bunu paylaşması, sitenin otoritesine etki etmektedir.

7- Tasarım ve Tema

Web sitenizin özgün bir tasarıma veya temaya sahip olması da yine SEO için önemli konulardan biridir. Bütçeniz müsaitse, sitenize özel bir tema yaptırmanın etkisi çok daha fazla olacaktır.