Arama motorları optimizasyonu için kullanılan bazı yöntemler, beyaz şapka SEO ve siyah şapka SEO gibi farklı kavramları da ortaya çıkarmıştır. White Hat SEO olarak da bilinen beyaz şapka SEO teknikleri ve bu isimle adlandırılan çalışmaların neleri kapsadığı yazımızın ilerleyen bölümlerinde yer alıyor.

Merak Edilen Soru: Beyaz Şapka SEO Nedir?

Bir web sitesinin arama motorları için optimizasyonu yani SEO çalışmaları sağlanırken, yapılan çalışmaların mümkün olduğu kadar arama motorlarının belirttiği politikalara uygun şekilde yapılması işlemidir. White Hat SEO sadece arama motorlarını hedeflemeyip, aynı zamanda web sitesi ziyaretçilerini de hedefleyerek onlar için en iyi kullanıcı deneyimini sağlamaya çalışır.

Etki SEO olarak adlandırılan bu çalışmalar, kısa sürede sonuç almak yerine uzun vadede ancak çok daha kalıcı ve faydalı sonuç almak isteyenlerin tercihlerinden biridir. Bunun tam tersi olan siyah şapka SEO ile kıyaslandığında, neredeyse tüm özellikleri ile bu çalışmaların birbirine farklılıklar gösterdikleri söylenebilir.

White Hat SEO Nasıl Yapılır?

White hat SEO teknikleri hakkında bilgi vermeden önce, genel hatları ile bu çalışmanın nasıl yapılacağına biraz değinelim.

Yapılacak çalışmaların tamımı veya tamamına yakın kısmının, arama motorları yönergelerine uygun bir şekilde yapılması gerekir. Çalışmalarda bir yandan arama motorları önemle dikkate alınırken, diğer yandan ise site ziyaretçilerinin kullanıcı deneyimine önem vermeye çalışmak gerekir.

Arama motoru optimizasyonu için atacağınız adımlar, tamamen kurallara uygun olmalı ve uzun vadede oluşacak katkılar hesaba katılmalıdır. Siyah şapka SEO çalışmalarında olduğu gibi kısa vadede yüksek etkiler yapan ancak uzun vadede algoritma güncellemeleri ile çöpe denen çalışmalar, asla kullanılmamalıdır. Başta Google olmak üzere ülkede en fazla kullanılan arama motoru algoritmalarının yakından takip edilerek SEO çalışmalarına bu yönde yer verilmesi, çalışmanın etkisini önemli ölçüde artırabilir.

En Önemli Beyaz Şapka SEO Teknikleri Neler?

Aslında gerçek manada bu teknikle yapılacak bir çalışmanın, 200’den fazla farklı önemlere sahip kriteri bulunuyor. Tüm faktörlere tek tek yer vermeyecek olsa bile, kurallara uygun davrandığınızda arama motorlarının sitenize değer vermenizi sağlayacak faktörler şunlardır;

Özgünlük

SEO çalışmalarında en önemli faktörlerin başında gelen özgünlükten kasıt, bütünsel özgünlüktür. Birçok SEO çalışanı veya içerik yazarı özgünlük denildiğinde ilk olarak içerik özgünlüğünü düşünse de aslında özgünlük, sitenin tüm unsurları ile özgün olmasıdır.

Web sitesi tasarımı, kullanılan yazılımlar, kategoriler, hizmet sayfaları, mümkün olduğunca sıra dışı legal hostingler, A veya C-Class IP ve içerik özgünlüğü, siteye doping yapacak en önemli kurallardır. Bunlar arasında en önemlileri ise içerik ve paylaşımsız SEO hosting hizmetleri yani C class gibi IP seçenekleridir.

İçeriklere ayrı bir şekilde yer verecek olsak da içerik özgünlüğünün, web siteleri için hayati bir kriter olduğunu da belirtmek gerekir.

İçerik Kalitesi

Kimi içerik yazarlarının anladığı dilde bir kaliteden bahsetmiyoruz. Zira içerik için özgünlük önemli bir faktör iken, bunu yüzeysel şekilde kısa sürede sağlamak bir hayli mümkündür. Gerçek manada özgün ve kaliteli bir içerik oluşturmak ise, benzersize odaklanmak olmalıdır.

Bir konu hakkında anlatım yaparken sıralamaya girmek için başlık ve alt başlık kısımları, farklı sitelere göre benzerlik gösterebilir. Ancak içerik alanında yer vereceğiniz bilgiler genellikle aynı sonuçları işaret etse bile, benzersiz özellikle taşıması önemlidir. Bu sayede içerik bazında web sitesinin daha iyi bir sıralama alması ve ziyaretçi kazanarak bütünsel güçlenmesi sağlanabilir.

İçerik kalitesine işaret eden faktörlerden biri de anahtar kelime kullanımıdır. Anahtar ana anahtar kelimeler içerik başlığında, yazı alt başlığı ve giriş paragrafıyla birlikte homojen şekilde dağıtılmalıdır. İçerik uzunluğu ise konuya göre anlam bütünlüğünü bozmadan biraz uzun tutulabilir.

Beyaz Şapka SEO Nedir?
Beyaz Şapka SEO Nedir?

Site Hızı

Web sitelerinin hızlı yüklenmesi, son birkaç yıldır önemli bir SEO kriteri haline geldi. Özellikle Google kullanıcılarına iyi bir deneyim yaşatmak için, çok ciddi bir çaba harcıyor. Web siteleri için iyi bir kullanıcı deneyimi için hızlarını dikkate aldığımızda, neden önemli bir kriter olduğunu daha iyi anlıyoruz.

Sitenizin bütünüyle hızlı bir şekilde yüklenmesi, hemen çıkma oranını da düşürerek SEO çalışmasına inanılmaz bir katkı sunar. Ki hızı düşük olan sitelere ziyaretçinin henüz girmeden saniyeler içerisinde çıkmış olması, SEO puanını düşürecektir.

Mobil Uyum

Mobil teknolojiler hayatımızda her gün daha fazla yer ediniyor. Gelişen dünya ile yoksul ülkelerde dahi akıllı mobil cihazların ve internet bağlantılarının kullanılmaya başlanması, internet dünyasının daha da küreselleşmesine katkı sunuyor.

Web sitenizin mobil uyumlu olması, en önemli SEO kriterleri arasında yer alır. Beyaz şapka SEO çalışmaları için olmazsa olmazlardan biri olan mobil uyum, sıralamalara doğrudan etki eden hususlardan biridir. Bu nedenle iyi ve daha az maliyetli bir SEO yapmak için, sitenizin mobil uyumlu olmasına mutlaka dikkat etmeniz gerekir. Bununla birlikte sitenizin teknik özelliklerine uygun olması durumunda, mutlaka AMP kurulumu da SEO açısından tavsiye edilen önemli bir noktadır.

Domain Etkileri

Eskisi kadar çok önemli olmamakla birlikte, beyaz şapka SEO nedir? nasıl yapılır? Sorusuna verilecek cevaplardan biri, alan adı etkileridir. Tek bir unsur olarak doğrudan etkili olmasa da alan adının aşağıdaki özellikleri karşılıyor olması, bir bütün halinde önem taşımaktadır.

 • Mümkün olduğunca kısa bir domain tercih edin. Jenerik domainler, anahtar kelime geçenlere göre daha hızlı markalaşır ve akılda kalır. Ancak hem jenerik hem anahtar kelime bulunan domainin etkisi muazzamdır.
 • .com ve .net uzantılarını tercih etmeye çalışın.
 • Domain geçmişi iyi şekilde araştırmalı, herhangi bir spam veya cezalı durumda olmadığının tespiti yapılmalıdır.
 • Eski bir domain, yeni bir domaine göre SEO’ya daha büyük katkı sağlar.
 • Domain tescilinin 1 yıllık yerine birkaç yıllık hatta daha uzun süre için yapılması, arama motorları için güvenilirlik işaretidir.

Sık Güncellik

Web sitelerinin sıklıkla güncellenmesi, arama motorları gözünde değerlidir. Aynı şekilde sitenizin takipçisi olan kullanıcıların gözünde de değerli olan güncelleme sıklığı, SEO açısından inanılmaz faydalar sunar.

Google mühendisi kötü SEO yapan büyük sitelerin neden SEO çalışması iyi olan normal sitelerden önde çıktığına dair sorulan soruya, “onların web dünyasına katkılarını da değerlendiriyoruz.” Demiştir. Bu katkının en önemli yani hiç şüphesiz içerik fazlalığı ve sıklıkla içerik girişinin sağlanmasıdır.

SSL Güvenlik Sertifikası

Özellikle Google bu konuda aşırı hassas davranıyor. Chrome tarayıcısı ile SSL sertifikası kullanmayan siteleri güvensiz olarak işaretleyerek deyim yerindeyse kullanıcıların gözüne sokan arama motoru, kullanıcı güvenliği için farklı çalışmalara da çoktan başladı.

SSL güvenlik sertifikası kullanmak aslında arama motorları kadar, sitenizin ziyaretçileri için de bir güvenilirlik işareti olacaktır. Bu nedenle SSL sertifikası kullanmanız, ziyaretçilerinizin güvenli ve beyaz şapka SEO için önemlidir.

Backlink Kalitesi

Google algoritması sonrası birçok site sahibi, backlinklerin artık önemi kalmadığı yönünde bir hataya düştüler. Ancak backlink tam aksine, eskisine nazaran daha değerli hale geldi. Alacağınız linklerin sektörünüzle alakalı otoriter ve kaliteli sitelerden olması, yükselişinizi uzun süre devam ettirmeniz için büyük faydalar sağlamaya devam ediyor.

Diğer önemli SEO Kriterleri

Beyaz şapka SEO yapmak için kullanabileceğiniz diğer irili ufaklı faktörler ise şunlardır;

 • Site içi linklemeler
 • Açık whois bilgileri
 • Sosyal medya sitelerinde popülerlik
 • Eski içeriklerin zamanla güncellenmesi
 • Video kullanımı
 • Kırık linklerin düzeltilmesi
 • İçerik kod oranının orantılı olması
 • Sitenin kısa bile olsa kapalı olmaması
 • Kaynak gösterilmesi
 • Liste içerikler kullanılması
 • İletişim ve hakkımızda sayfaları
 • Çerez ve kişisel bilgi kullanımı konusunda ziyaretçiyi bilgilendirme
 • Yerel kullanıcı yorumları

Gibi daha birçok kriter, beyaz şapka SEO yapmak için ihtiyaç duyacağınız etkenlerdir.