Sosyal Medyada Satışları Artırmanın Yolları

Sosyal Medyada Satışları Artırmanın Yolları

Sosyal medya platformları eğlencenin yanı sıra takipçi sayısına göre insanların para kazanmalarına da imkân tanıyor. Bunların dışında ürün veya hizmet satışı yapılabilecek bu platformlar üzerinden, birçok şekilde gelir elde edebilirsiniz. Sosyal medyada satışları artırmanın yolları başlığı altında vereceğiniz tavsiyeler, ürün veya hizmet satışınızın belirli düzeyde artmasına etki edecektir.

Sosyal Medyada Satışları Artırmanın Yolları Nelerdir?

İsim seçiminden satış stratejisine kadar, sosyal medya gelirlerini artırmanıza yarayacak birçok faktör bulunmaktadır. Bu faktörlerden en önemlileri şunlardır;

Kullanıcı İsmi Seçimi

Şayet sosyal medya hesabınızı henüz yeni oluşturuyorsanız, kullanıcı adı seçimine dikkat etmeniz faydalı olacaktır. Özellikle satışa yönelik akılda kalıcı ve şık bir kullanıcı ismi seçmeniz, potansiyel müşterileriniz üzerinde iyi bir algı yönetimi sağlayacaktır. Ticaretin altın kurallarından biri, potansiyel müşteriler üzerinde algı oluşturmaktır.

Hesabınız Herkese Açık Olsun

Hesabınızın herkese açık olması, satışını yaptığınız ürün veya hizmetlerin daha geniş kitleler tarafından görülmesini sağlar. Bir görselin dahi alıcıyı etkileyebileceğini düşündüğümüzde profil veya sayfanızın herkese açık olmasının önemi daha iyi anlaşılacaktır. Birçok insan sırf sattığınız ürünleri görmek için sizi takibe almaz. Şayet başka hiçbir yerde satılmayan bir ürün satmıyorsanız, insanların ürün için sizi takip etmelerini beklemek hata olur.

Ücretsiz Kargo Teklifleri Sunun

Potansiyel müşterilerinize ücretsiz kargo teklifi sunmanız, satışlarınızın artmasına etki edecek faktörlerden biridir. Kargo ücreti ne kadar düşük olursa olsun onlara ücretsiz bir şeyler sunmak, müşteri memnuniyeti için olumlu geri dönüşümler sağlar. Ekstra bir masraf ile uğraşmayacak olmaları, sizin için iyi bir satış stratejisi olacaktır.

Kargo Gönderimi Hızlı Olmalı

Sizden alışveriş yapan insanlara hızlı kargo gönderimi sağlamanız, tavsiye yöntemi ile daha fazla insana ulaşmanızı sağlar. Hızlı ve sorunsuz bir şekilde alınan ürünün alıcıya gönderilmesi, o kişinin diğer insanları size yönlendirmesine katkı sağlar.

Daha Fazla Detay Paylaşın

Satışını yaptığımız ürünler hakkında daha fazla detay paylaşmak, sosyal medyada satışları arttırmanın yolları arasında önemli bir faktördür. Sizin için belki de önemsiz olabilecek bir detayın, aslında alıcının aradığı bir detay olabileceği ihtimalini göz önünde bulundurun. Ancak fazla detaya inmek için çok karışık paylaşımlar yapmamaya özen göstermeye de dikkat etmek gerekir.

Israrcı Olmayın

Sizinle etkileşime geçen kişilere ürün satmak için aşırı ısrarcı olmanız, müşterinin sizden uzaklaşmasına neden olur. Satış esnasında aşırı ısrarcı tutumu bir kenara bırakarak, şeffaf ve bunaltmayan bir satış stratejisi izleyebilirsiniz.

Paylaşımlarınıza Etiket Ekleyin

Ürün paylaşımı yaparken ürün hakkında açıklama yapmanın yanı sıra, paylaşımın en altına ürün hakkında etiket eklemeniz daha fazla insanın size ulaşmasını sağlar. Özellikle arama sonuçlarında görünür olmak için, mutlaka ürününüzün aranacağı kelimeleri etiket şeklinde geçmeye özen gösterin.

En Değerli Müşterinizmiş Gibi Davranın

Henüz öyle olmasa da insanlara en değerli müşterinizmiş gibi davranmanız, onlar için etkili bir tutum olacaktır. Bunu yaparken samimiyet dilini kullanmak yani samimi bir şekilde davranmak ayrı bir öneme sahiptir.

Sponsor Reklamlar Verin

Sosyal medya üzerinden daha fazla para kazanmak ve satışlarınızı arttırmak istiyorsanız, düzenli bir şekilde reklam vermeye özen gösterin. Özellikle satış sektöründe rekabetin çok yüksek olduğunu unutmamak gerekir. Bu nedenle rakiplerinizin gerisinde kalmamak için biraz maddiyata dayalı güçleri de ortaya koymanız gerekir.

Reklamınızı gören her insan sizden alışveriş yapmayacak olsa da markanızın insanların aklında kalması, uzun vade de o kişilerin size müşteri olma potansiyelini artırır.

İletişim Diliniz Güçlü Olsun

Tıpkı fiziki hayatta olduğu gibi internet üzerinden satış yaparken kullanacağınız iletişim dili de önemlidir. Bu nedenle etkili ve uygun bir dil ile insanlarla iletişime geçerek, ürünlerinizi onlara ikna edici bir şekilde tanıtma şansına sahip olabilirsiniz.

 

DEVAMINI OKU
Her Web Sitesinde Bulunması Gereken Sayfalar

Her Web Sitesinde Bulunması Gereken Sayfalar

Her web sitesinde bulunması gereken sayfalar listemizde bulunan özellikler, web sitesi ziyaretçilerinin önem verdiği kadar Google tarafından da önem verilen sayfaları içermektedir. Bu sayfaların web sitesinde bulunması ziyaretçi ve Google gözünde sitenizin güvenilirliği ve şeffaflığı konusunda sinyaller verecektir. Üstelik bunların aynı zamanda önemli birer SEO kriteri olması, internet sitenizin amacına ulaşması için bu sayfaların gerekliliğini daha net ortaya koymaktadır.

Her Sitesinde Bulunması Gereken Sayfalar Nelerdir?

Bu sayfalarda internet sitenizde yer vermeniz güvenilirlik işaretinin yanı sıra aynı zamanda profesyonel bir görüntü sağlayacaktır.

Blog Sayfaları

Normal bilgi içerikli web siteleri için blog sayfaları gerekli olmasa da e-ticaret ve benzeri hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren siteler için, blog sayfaları mutlaka olmalıdır. Blog kısmında yayınlayacağınız içeriklerin site güncelliği ve dolayısıyla SEO için katkısı ciddi anlamda büyüktür.

Web sitenizin ana konusu ile alakalı içerikleri blog kısmında paylaşarak site güncelliğini artırıp, Google sıralamalarında daha üst sıralarda yer alabilirsiniz.

İletişim Sayfası

Profesyonel olduğunuzu göstermenin basit yollarından biri de şeffaf olmaktır. Bunun için web sitenizde mutlaka bir iletişim sayfasına yer vererek, bu sayfada iletişim bilgilerinin doğru ve güncel olmasına önem verin.

Site ziyaretçileri iletişim adresi ve numaraları bulunan web sitelerine daha fazla güvendikleri gibi, arama motorları da iletişim bilgilerinin bulunmasına önem vermektedir. Kurumsal kimliğinizi web siteniz üzerinde iyi bir şekilde tamamlamak veya en azından böyle bir izlenim bırakmak için, sitenizde güncel bir iletişim sayfası olduğuna dikkat edin. Bu sayfada mümkünse adres, telefon ve e-posta gibi bilgileri paylaşabilirsiniz.

Gizlilik Ve Kullanım Koşulları

Basit bir internet sitesine sahip olsanız bile gizlilik ve kullanım koşullarına yer vermeniz, yasal bakımdan olası sorunların önceden önlenmesine yardımcı olur. Site ziyaretçilerinize yasal uyarı özelliği taşıyan gizlilik ve kullanım koşulları sunarak, ziyaretçi gizliliği ve site kullanımı hakkında bilgilendirme yapabilirsiniz.

Bu sayfanın web sitesinde yer alması, özellikle Google arama motoru optimizasyonu için önemlidir. Her ne kadar SEO açısından en önemli kriterler arasında yer almasa da gizlilik ve kullanım koşulları gibi uyarı içeriğinin bulunması, SEO çalışmalarına dolaylı yoldan katkı sağlar. Özellikle e-ticaret sitelerinde bu sayfanın rahat görünecek bir konumda olması önemlidir.

Hakkımızda Sayfası

Web sitenizin ve ekibinizin çalışması hakkında detaylı bilgilerin de yer aldığı bir hakkımızda sayfası olması, ziyaretçi gözünde sitenizin güvenilirliğini ve marka değerini artıracak küçük bir etkendir. Bu sayfada web sitesinin veya şirketin nasıl kurulduğuna, kimler tarafından hangi aşamaların gerçekleştirildiğine dair bilgiler verebilirsiniz.

Şeffaflık açısından önemli olan hakkımızda sayfası, kurumsal kimliğin de önemli bir tamamlayıcısı olacaktır. Ürün veya hizmet satışına dayalı internet sitelerinde bu sayfa daha fazla önemli olurken, doğrudan bilgi paylaşımı yapan web siteleri için de önem arz etmektedir.

Her web sitesinde mutlaka bulunması gereken sayfalar asgari seviyede bunlardır. Ürün veya hizmet sayfaları zaten web sitelerinde rutin olarak bulunması gereken sayfalar olduğu için, o sayfalara listemizde yer vermemeye özen gösterdik.

 

DEVAMINI OKU
En İyi Ücretsiz Altyazı Hazırlama Programları

En İyi Ücretsiz Altyazı Hazırlama Programları

Çeşitli nedenlerle video içeriklerinize altyazı ekleme ihtiyacı duyuyorsanız, en iyi ücretsiz altyazı hazırlama programları listemizdeki tavsiyeler işinizi ziyadesiyle görebilir.

Başta YouTube olmak üzere çeşitli platformlarda video yayınlamak isteyenler veya video sunum yapacaklar için, altyazı hazırlama programları etkili sonuçlar veriyor. Böylelikle hazırladığınız videolar ile farklı dillerin mensubu olan insanlara daha kolay hitap edebilir, bu anlamdaki amacınıza rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

En İyi Ücretsiz Altyazı Hazırlama Programları Hangileri?

En popüler ücretsiz altyazı hazırlama programları listemizdeki programların özelliklerine bakarak, sizin için en uygun olanı kendi platformundan indirerek kullanmaya başlayabilirsiniz.

Open Subtitle Editör

İnceleme editörleri tarafından 5 üzerinden 4,5 yıldız almayı başaran Open Subtitle Editör, açık kaynak kodlu başarılı uygulamalardan biridir. Hızlı ve sade arayüzü ile basit bir kullanım sunan program, 1.66 MB dosya boyutuyla da rakiplerine oranla bilgisayarınızda daha az yer kaplar.

Subtitle Edit

VLC Player ile sorunsuz çalışan en iyi ücretsiz altyazı hazırlama programları arasındaki Subtitle Edit, gelişmiş özellikleri ile ihtiyaçlara hitap ediyor. NİKSE yazılım geliştirme firması tarafından üretilen program, altyazı eklemesi sırasında videonun gerçek zamanlı görüntülenmesine imkân tanıyor.

Altyazı için 70’in üzerinde ayrı formatı destekleyen program, çoklu arama ve bulma, ANSI ve UTF-8 kodlayabilme, altyazıları kesip birleştirme gibi birçok özellik sunuyor. Program aynı zamanda seslerin düzenlenmesi ve ayıklanması gibi işlevleri ile rakiplerinin arasından sıyrılıyor.

Subtitle Workshop

1.02 MB gibi dosya boyutuyla oldukça hafif olan program, neredeyse tüm altyazı formatlarını destekliyor. Ürün inceleme editörlerinin 5 üzerinden 5 verdiği Subtitle Workshop, sade arayüzü ile etkili bir kullanım sunuyor.

Program frame ve zamanlı altyazı desteğinin yanı sıra yazılardaki hataların bulunup düzeltilmesi, en son kullanılanlar listesi gibi farklı özellikleri ile de dikkat çekiyor.

3D-Subtitler

3D filmlerde altyazı oluşturmak için son derece elverişli olan program, birçok dil desteğini temel özellikleri arasında sunuyor. Türkçe, Arapça, İngilizce, Orta ve Batı Avrupa dilleri başta olmak üzere, farklı dil kodları ve yazı tipleri ile eşsiz bir deneyim sağlıyor.

Aegisub

Dosya boyutu diğerlerine göre çok fazla olsa da kısa sürede altyazı oluşturulmasına imkân vermesi ve mevcut yazılarda pratikçe değişiklikler sağlaması, buna değer olduğunu gösteriyor.

Videolarınıza farklı dillerde hızlıca ekleme yapabileceğiniz programın en güzel yanlarından biri, dakikalar arasına yazı ekleme özelliği farklı detaylar sunmasıdır.

DEVAMINI OKU
Google Snippet Nedir? Nasıl Çıkılır?

Google Snippet Nedir? Nasıl Çıkılır?

Google tarafından hayata konulan yeni uygulamalardan biri olan snippet yani sıfır noktası uygulaması, bu noktada yer alan İnternet sitelerinin ziyaretçi sayısına ciddi oranda artırmaktadır. Peki, Google snippet nedir, nasıl Google snippete çıkılır? Bu soruların cevabını ve sıfır noktası hakkında diğer detayları merak ediyorsanız, bu makale size faydalı olabilir.

Google Snippet Nedir?

Snippet uygulaması; aranan terimler hakkında en iyi sonucu veren içerikleri Google’ın sıfır noktasında konumlandırarak ödüllendirdiği bir sistemdir. Sıfır noktasında yer almak için illaki ilk sayfalarda bulunmanız gerekmiyor. Google bazen 2. Sayfadaki  içeriği dahi, bir anda sıfır noktasında gösterebilmektedir. Veya ilk sayfanın orta sıralarında yer alan bir içerik de yine snippet noktasında çıkmaktadır.

Google Snippet Nasıl Çıkılır?

Sıfır noktasına çıkmak için, hazırlayacağınız makalelerde alt başlıklarının açıklama kısımlarını dikkatli bir şekilde yazmanız gerekir. Şayet aranan terimler içerik için elverişli ise, arama terimine göre bu noktada çıkma şansınız artacaktır.

Liste arama terimine göre vereceğiniz cevabı listeli olarak sunmanız snippet şansınızı artırabilir. Veya bir soru cümlesi için cevap verirken, mümkün olduğu kadar anahtar kelime yığılması yapmadan en doğru cevabı vermeye özen gösterilmelidir.

Nasıl Google snippet noktasında çıkılır? Başlığıyla bir içerik okuduğunuzda, “bunu anlatacak kadar bilgiye sahip olan kişi kendisi çıkar.” gibi bir hayıflanma söz konusu olabilir. Ancak ne kadar doğru cevaplar verirseniz verin, sizden daha iyi cevap verenlerin olabileceğini de unutmamak gerekir. Hatta çok iyi cevap vermenize rağmen, bu noktada kesin yer alacağınıza dair hiç kimse güvence veremez.

Snippet Noktasına Çıkan İçeriklerin Genel Özellikleri Nelerdir?

Bu noktada yer alan içeriklerin genel özelliklerine bakmak, sıfır noktası için içerik hazırlarken faydalı olacaktır. Buna göre sıfır noktasında çıkan içeriklerin önemli bir kısmının ortak özellikleri şunlardır;

 • Soruya verilen asıl cevabın, 3 veya 4 cümleyi geçmeyecek şekilde verildiği içeriklerin sıfır noktasında daha fazla yer aldıkları görülmektedir.
 • Aranan bilginin çok kısa ve keskin hatlarla kurulu cümlelerden oluşmadığı birçok analiz sonucunda görülmüştür.
 • Arama sorgusunun cevabı birden fazla ise, cevapların alt başlıklar veya liste içerikler tarzında verilmesi snippet şansını artırmaktadır.
 • Snippet noktasında çıkan içeriklerin önemli bir kısmı, listeleme tarzında hazırlanmıştır.
 • Doğrudan arama sorgusunu içeren içerikler yerine, kelime bazlı arama sorgusuna hitap eden içeriklerin sıfır noktasında daha fazla yer aldıkları bilinmektedir.
 • 400 kelime üzerinde hazırlanan içerikler, yapılan araştırmalara göre sıfır noktası bakımından daha şanslıdır.

Her ne kadar Google’ın net olarak hangi kriterleri değerlendirerek sitelere snippet noktasında yer verdiği bilinmese de tutulan istatistiklere göre, yukarıda sayılan özelliklere sahip İnternet sitelerinin daha avantajlı olduğu söylenebilir. Bunların yanı sıra sık güncellenen ve otorite sahibi sitelerde verilen doğru cevaplar, güç bakımından daha az otoriteye sahip sitelere göre avantajlı olmaktadır.

DEVAMINI OKU
İnternet Trafiğini Artırma İpuçları

İnternet Trafiğini Artırma İpuçları

Pandemi birçok sektörü altüst etti ve şirketleri başka işler yapmaya zorladı. Gözlemlenen en önemli eğilimlerden biri, şirketlerin ve bireylerin rekor miktarda internette olmalarıdır. İnternette başarılı olabilmek için ise web sitelerin internet trafiğini artırma konusunda çalışmalar yapmaları gereklidir.

İnternet Trafiğini Artırma İpuçları Nelerdir?

İnternet trafiğini artırma için yapılabilecek çalışmalardan bazıları şu şekildedir;

1. Değerli İçerikler Oluşturun

İş liderlerinin fark etmesi gereken en önemli faktör tüketicilerin değere çekilmesidir. Algılanan değer birkaç farklı biçimde olabilir. Örneğin;

 • Daha iyi fiyatlar
 • Üstün bilgi
 • Geliştirilmiş deneyimler

Bazılarının parasal değeri iyileştirmesi (daha iyi fiyatlar) imkansız olabilir. Bununla birlikte müşteri deneyimini her zaman iyileştirebilir ve kullanıcılara birinci sınıf bilgi sağlayabilirsiniz.

Bunu yapmanın en iyi yolu; bir blog kurmak ve ziyaretçilerin önemli bulacağı içerikler oluşturmaktır. Pazarlama profesyonellerinin yüzde 55’i blog yazmanın en büyük pazarlama öncelikleri olduğunu söylerken, şirketler bloglama ile ilgili yatırımlarından etkileyici geri dönüşler görmektedir.

Öncelikle kullanıcılar için tutarlı, yüksek kaliteli makaleler oluşturmak şirketler için zor olabilir. İnternet trafiğini artırmak istiyor ancak tüketicilerinizin hak ettiği içeriği oluşturmak için zamanınız yoksa, SEO hizmetlerine başlamanıza yardımcı olması için bir SEO şirketiyle iş yapmayı düşünebilirsiniz.

2. İçeriği Arama Motoru İçin Optimize Edin

Blog oluşturmak işin sadece yarısıdır. Ayrıca blogu ziyaret edecek kullanıcılar için görünür ve erişilebilir hale getirmeniz gerekecektir. Arama motoru optimizasyonu (SEO), organik internet trafiğini artırmak için önemli bir faktördür.

Çoğu insan bilgi ararken ne yapar? Bu bilgileri ilk önce Google’de arar. Birkaç araştırmaya göre, internette yetişkinlerin en az %90’ı bilgi ararken arama motorlarını kullanmaktadır. Temel olarak şirketiniz internette görünmüyorsa, tüketiciler sizi bulamayacak ve başka bir siteye yönelecektir.

Anahtar kelimeler işletmenizi tüketiciye bağlayacağından, arama motoru optimizasyonu (SEO) için kritik bir faktördür. İşletmenizle ilgili şeyleri ararken insanların hangi anahtar kelimeleri kullanacağını düşünmek en iyisidir.

Örneğin yerel bir hırdavat dükkanınız varsa, insanlar işinizle ilgili ne arar?

Projeler oluşturmak veya bir şeyi düzeltmek için büyük olasılıkla parçalar, aletler veya diğer aksesuarları arıyor olacaklar. İnternet trafiğini artırmak istiyorsanız, bu ürünler etrafında ilgi çekici içerikler oluşturabilirsiniz. Kullanıcıların ilgisini çekmek için “teras nasıl yapılır” gibi makaleler yazmayı düşünün.

Nasıl yapılır videoları, kullanıcıların ilgisini çekmenin ve ek internet trafiği yakalamanın harika bir yoludur. Ayrıca farklı ürünleri ve internet görünürlüğünüzü artırmak için bazı ekipmanların nasıl çalıştıklarını açıklayan makaleler yazmayı da düşünebilirsiniz.

3. İçeriği Sosyal Medyada Tanıtın

Henüz işletmeniz için sosyal medyayı kullanmıyorsanız, içeriğinizi tanıtmak ve potansiyel tüketicilerle kalıcı ilişkiler kurmak için büyük bir fırsatı kaçırıyorsunuz demektir. Sosyal medya, işletmelerin kullanıcılarla bağlantı kurması ve kendilerini tanıtması için bir pazardır.

Sosyal medya pazarlaması başlı başına bir canavardır ve diğer pazarlama biçimleriyle karşılaştırıldığında benzersizdir. Kullanıcının ilgisini uyandırmak ve markaya dahil olmasını sağlamak için doğru yaratıcılık, etkileşim ve değer karışımını gerektirir. Sosyal medyada ürün/hizmet satıcısı olarak çıkmamalısınız, yoksa kimse sizi takip etmez.

Kullanıcılar sosyal medyadaki işletmelere şüpheyle yaklaşabileceğinden, satış ve ilgi çekmenin iyi bir karışımını bulmak en iyisidir. Sorun sosyal medyanın kendisinde değil, daha çok platformda paylaşılan bilgilerle ilgilidir. 2020 Edelman Güven Barometresi’ne göre sosyal medya, özellikle Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği’nde en az güvenilen bilgi kaynağıdır.

4.Tanıtım Yazısı Gücünü Mutlaka Kullanın

Web sitenizin daha fazla bilinir olmasını sağlamanın önemli yollarından biri de tanıtım yazısı çalışmalarıdır.  Sektöründe otoriter, DA ve PA değerleri yüksek yani arama motorları gözünde değeri yüksek web sitelerinden tanıtım yazısı almanız sitenizin yükselişine önemli katkı sağlar. Sitenizi ve içeriklerinizi tanıtıcı yazılar, trafik artırma ve bilinir olmak için yıllardır kullanılan en organik yöntemler arasında üst sıralarda yer alıyor.

5. İnternet Sitesi Performansını Artırın

İşletmenizin internet sitesinin performansı, internet sitenizin arama motorlarındaki sıralamasında önemli bir rol oynayabilir. Google, kullanıcıları için en alakalı arama sonuçlarını üretmek için algoritmasını düzenli olarak güncellemektedir ve son zamanlarda sıralama faktörü olarak site hızına odaklanmıştır.

İnternet sitesi performansı ayrıca kullanıcı deneyiminde hayati bir rol oynar. Ziyaretçiler, bir internet sitesinin yüklenmesi gerekenden daha uzun sürede yüklenmesini istemiyor. Bunu biz de istemeyiz. Bir site en az 3 saniyede yüklenmeli.

Neyse ki internet sitenizin performansını iyileştirmek için yapabileceğiniz birkaç temel düzenleme var:

 • Resimleri optimize etmek
 • CDN kullanmak
 • Java kullanımını en aza indirmek
 • Resimleri ve dosyaları sıkıştırmak
 • Önbelleğe almayı etkinleştirmek

Resimlerin ve java dosyalarının internet sitelerini yavaşlattığı ve yükleme sürelerinde gecikmelere neden olduğu bilinmektedir. Bunları sıkıştırmak ve optimize edildiklerinden emin olmak, site hızını artırmanın en hızlı yollarından biridir. Bu işlemlere başlamanıza yardımcı olacak birçok ücretsiz araç ve kaynak vardır.

Akılda tutulması gereken diğer bir konu da internet sitenizin tasarımıdır, çünkü internet sitesi hızında kritik bir rol oynayabilir. Duyarlı bir internet tasarımı kullanmak, internet trafiğinin artmasına neden olabilir. Duyarlı tasarım, internet sitenizdeki içeriğin ekran boyutu ne olursa olsun herhangi bir cihaza doğru şekilde yüklenmesini sağlayacaktır.

İşletmenizin internet sitesine gelen internet trafiğini artırma çalışmalarının faydaları rakipsizdir. Dünya her geçen gün daha fazla dijitalleşirken, bir internet varlığına sahip olmanın önemi abartılamaz. Bir internet sitesi oluşturmak ve onu aramalar için optimize etmek, şirketlere bir yerden çok daha fazlasını sağlayabilir. Bu, işletmeniz için dijital bir otoyol inşa etmeye benzer.

DEVAMINI OKU
SERP'lerin SEO İçin Önemi

SERP’lerin SEO İçin Önemi

SERP’lerin SEO için önemi çoğu kişi tarafından göz ardı edilebiliyor. SERP’ler (arama motoru sonuç sayfaları), bir kullanıcı arama yaptığında karşısına çıkan sonuç sayfalarıdır. Bu sonuçlar iyi optimize edilmiş sayfalardan, reklamlardan, organik içerikten, videolardan ve daha fazlasından oluşur.

SERP’lerin SEO İçin Önemini Yansıtan 3 Neden

Genel SEO stratejiniz nedir? Etkili oldu mu? İstediğiniz kadar etkileşim kuramadığınız için hayal kırıklığına mı uğradınız? SERP’lere baktınız mı ve siteniz için neden önemli?

Organik içerik arananlarla ne kadar alakalı olursa, arama motorlarında o kadar yükseğe çıkarsınız. Peki bu SERP’ler neden önemlidir? Bunun hakkında konuşalım.

1. Çoğu Tıklama Ön Sayfadadır

Bir kişi bir sorguyu veya anahtar kelime grubunu Google’da aradığında, çıkan sonuçlardan ön sayfadaki sitelerinden birini ziyaret etme olasılığı daha yüksektir.

Bir şey satmak veya yerel bir hizmet sunmak için ön sayfaya reklam vermeniz gerekli mi?

Evet. Örneğin işletmeniz daha fazla müşteri kazanmaya çalışan yeni bir bira fabrikasıysa, şehirdeki diğer tüm bira fabrikalarıyla ve yerel bira fabrikalarını listeleyen sayfalarla rekabet etmek zorundadır. Ön sayfadaki bu reklam, daha fazla yerel ilgi çekeceğiniz anlamına gelir.

2. İnsanların Artık Tıklaması Gerekmiyor

SEO’nuzu iyileştirmeye yardımcı olması için blogları kullandığınızı varsayalım. Bloglar, SEO’nun temellerinden biridir. Sayfanın üst kısmındaki öne çıkan snippetler, insanların sorabileceği birçok sorunun cevabını vermektedir. Cevap tam oradaysa neden herhangi bir şeyi tıklasınlar ki?

İstedikleri yanıtı alırlar ve hiçbir bağlantıya tıklamadan yapmaları gereken bir sonraki işleme geçerler.

Daha spesifik soruları yanıtlayarak bu öne çıkan snippet noktasına ulaşmak, sitenizi sıralamalarda yukarı taşımanıza ve biraz görünürlük elde etmenize yardımcı olabilir.

3. Anahtar Kelimelerinizi Belirlemenize Yardımcı Olabilirler

Bira fabrikası örneğine dönelim.

Yalnızca geniş sorguları hedeflemeye çalışırsanız, halihazırda daha popüler olan diğer sayfalar kadar trafik almayacaksınız.

Örneğin “[şehrinizde] bira” araması, bira servisi, yerel bira festivalleri, markaları ya da şehirdeki en popüler barlar gibi halihazırda aramaların önüne nasıl geçebilirsiniz?

Daha spesifik olmalısınız. Anahtar kelimelerinizi daha niş bir hizmet için kullanmalısınız? Örneğin “[şehrinizde] ekşi biralar” veya “[şehrinizde] balkabağı biraları” gibi. Bunları sunarsanız ve sitenizin optimizasyonunu bu yönde geliştirirseniz sıralamaları yükseltebilirsiniz. Daha spesifik olduğunuzda daha az sonuç çıkacaktır, böylece sıralamada daha yüksek konumda olursunuz.

SERP’ler Araştırmanızın ve Stratejinizin Önemli Bir Parçasıdır

SERP’lere ve sayfada nereye geldiğinize dikkat etmeden etkili bir SEO stratejisi oluşturamazsınız. SERP’lerin SEO için önemi bu noktada yine karşımıza çıkıyor.

Sonuçların ilk birkaç sayfasında (ve ideal olarak ilk sayfada) olmak başarınız için çok önemlidir. Araştırma ve strateji oluştururken SERP’leri kendi yararınıza kullanın.

DEVAMINI OKU
Başarılı Bir Web Sitesi Nasıl Oluşturulur?

Başarılı Bir Web Sitesi Nasıl Oluşturulur?

Kişiye ait web sitesi kurulacak da olsa kurumsal bir site oluşturulacak da olsa “Başarılı bir web sitesi nasıl oluşturulur?” sorusu hemen her web sitesinin kuruluş zamanından önce sorulmaktadır. Başarılı bir site oluşturma süreci aslında çoğu zaman her marka veya kurum açısından hızlı ve kolay bir şekilde neticelenmiyor. Web sitelerinin başarılı olabilmesi için hem çok fazla emek hem de para harcanması gerekiyor.

Başarılı Bir Web Sitesi Oluşturma Adımları

Web sitelerinde başarıya ulaşmak için aşağıda belirttiğimiz adımların iyi bir şekilde planlanması gerekiyor.

Net Bir Biçimde Hedeflerin Belirlenmesi Gerekir

Bir web sitesi kurulmadan önce ya da var olan sitede yer alacak herhangi bir projeye başlangıç aşamasında iken, mutlaka ilk etapta hedeflerin belirlenmesi gerekir. Hedef belirleme sırasında yalnız site sahibinin kendisinin değil, aynı zamanda kullanıcıların istekleri ve kullanım davranışları da dikkate alınmalıdır. Trafik, yalnızca web sitesinin hedef kitlenin gereksinimlerine eksiksiz bir biçimde cevap verebildiği zaman artış gösterecektir.

Kitlenin Güvenini Kazanma

Takipçi kitleye nelerin vaat edileceği hususunda şeffaf olunmalıdır. Onları, neyin motive ettiğini ve hangi konuların dikkatlerini çektiği araştırdıktan sonra elde edilen verilerin doğru şekilde kullanılması gerekir. Web sitelerinin çoğu kullanıcıların güvenlerini kazanmak konusunda başarısız oldukları için fazla ilerleyemez. Site başarısı için kullanıcılar ile duygusal bağların da kurulması gerekiyor.

Ön Plana Çıkmanın Bir Yolu Bulunmalı

Web sitelerinin rakipleri çoksa da başarı için bu rakiplerden sıyrılmak ve öne geçmek gerekir. Farklılığı sağlamanın görsel anlamda en kolay yolu web sitesi tasarımından geçiyor. Görselleri, görünümü veya şablonları kendi markanıza göre özelleştirmeniz gerekir. Bu şekilde web sitenizin dikkat çekmesi ve kullanıcı hafızasında markanızın yer etmesi daha kolay olacaktır. Kullanıcılara göre özelleştirilmiş bir web sitesi arama motorlarındaki kullanıcı dostu şartlarını da sağlar.

Başarılı Bir Web Sitesi Oluşturmak İçin Seo Temelleri Unutulmamalı

SEO kavramı web sitesi kullanıcıları ya da takipçileri tarafından basit bir kural gibi görülüyor. Ama aslında en fazla hata yapılan konulardan biridir. Web sitenizde hem iç hem de dış SEO optimizasyonları yapılmalıdır. En azından arama motorları ile alakalı olan kriterlerin optimizasyonlarının yapılmasında fayda olacaktır. Web sitenizde gerekli ve sitenizi ağırlaştırmayacak eklentilerin kullanılması da yarar sağlar.

DEVAMINI OKU
Domain ve SEO İlişkisi

Domain ve SEO İlişkisi

Domain ve SEO ilişkisi oldukça fazladır. Aslında alan adı genel adı ile domainin SEO’ya etkisi yadsınamayacak kadar çoktur. Genel çalışma mantıklarına bakıldığında tüm arama motorlarının ortak çalışma prensibi, kullanıcının aradığı kelimeyi veya kelimeleri belirleyerek bu kelimeleri web sitelerinde barındıran siteleri üst sıralara çıkarmaktır.

Kullanıcı dostu olan, etkileşime açık, güncel ve otoriter siteler arama motorları gözünde oldukça değerlidir. Bu web siteleri arama motorlarında genellikle üst sıralarda ve ilk sayfalarda yer alırlar. Bunun dışında özellikle Google arama motoru, teşvik de sağlamak amacıyla yeni web sitelerine de öncelikler vermektedir. Elbette, tüm arama motorları için güncellik, domain yaşı gibi birçok özellik web sitelerinin sırlanmasında etkili olmaktadır.

Domain ve SEO Neden Birbiriyle İlişkilidir?

Yazımızın ilk paragraflarında arama motorlarının çalışma mantığından bahsetmiştik. Eğer kullanıcıların aradıkları kelimeleri barındıran, güncel bir web siteniz var ise arama motorları sıralamalarında yükselmeye adaysınız demektir.

Tabi ki bu kriterler yanında başka kriterleri de sıralamalarda üst sıralarda yer almak için karşılamanız gerekiyor.

Fakat hemen belirtelim, eğer domain yani alan adınız kullanıcıların aradıkları kelime veya kelimelerden oluşuyorsa sıralamalarda yükselmeniz daha kolaylaşıyor.

Kolay hatırlanabilen, kullanıcı aramaları ile örtüşen, sahip olduğunuz web sitenizde işlenen konuları yansıtan özellikle de web sitenizdeki anahtar kelimeleri veya öbeklerine vurgu yapan domain avantaj sahibi olmanızı sağlıyor.

Domain Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Domain seçiminde dikkat edilmesi gereken ilk nokta kullanıcıların kolayca hatırlayabileceği ve uzun olmayan alan adı almaktır.

Karışık yapıda ve uzun olan alan adları kısa ve karışık olmayan alan adları ile kıyaslandığında dezavantaj sahibidir.

Son dönemlerde domain seçiminde “-“ gibi karakterlerin domainlerde yer almaması gerektiği sıklıkla vurgulanmaktadır. Domain seçiminizde eklerden uzak ve yalın olan ala adları almanız tavsiye ediliyor. Eski bir domain alacaksanız spam durumunu da kontrol etmeniz gerekiyor.

Domain Yaşı ve SEO İlişkisi

Domain yaşı SEO’yu etkileyen etkenler arasındadır. Bu durum domain ve SEO ilişkisini de yansıtmaktadır. Tüm arama motorları otoriter ve alan adı yaşlı olan web sitelerine daha fazla itibar ederek daha üst sıralara taşırken bunu bir ölçüt olarak kullanıyor.

Önemle belirtmemiz gereken bir diğer nokta da web site güncelliğidir. Örnekle konuyu açıklamak gerekirse; domaini yaşlı olan bir web siteniz var diyelim.

Evet bu arama motorları için önemli fakat domain yaşınız yüksek de olsa eğer web sitenizi güncellemiyor, içerik girişlerinizi düzenli olarak yapmıyorsanız arama motorlarında domain yaşınızın çok fazla etki sağlamasını engelliyorsunuz demektir.

Otoriter sitelerden tanıtım yazısı almak istiyorsanız mağazamıza göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

DEVAMINI OKU
En Önemli 7 SEO Faktörü

En Önemli 7 SEO Faktörü

SEO, web sitelerinin Google sıralamalarında etkisini artırmak için yapılabilecek en önemli çalışmadır. En önemli 7 SEO faktörü başlıklı listemizde, yeni Google algoritmasına göre en önemli SEO faktörleri aşağıdaki gibidir.

En Önemli 7 SEO Faktörü

1- Site Hızı

Web sitelerinin hızlı açılır ve gezinilebilir olması, yeni Google algoritması ile birlikte sitelerin daha iyi sıralama almasına etki eden faktörlerden biri oldu. Sitenizin ziyaretçilerinin daha fazla sayfa ziyaret etmesine de etki eden bu faktör, kesinlikle ihmal edilmemelidir.

2- Mobil Uyum

İnternet siteleri, artık mobil uyumlu olmak zorundadır. Bu sadece Google önem verdiği için değil, internet bağlantılarının yarıdan fazlasının mobil cihazlardan gerçekleşmesi nedeniyledir. Ayrıca Google, mobil uyumlu sitelere daha fazla önem vereceğinin sinyallerini daha önceden vermiştir.

Bunların dışında Google reklam ağı Adsense başvuruları için sitenin mobil uyumlu olması, ciddi bir öneme sahiptir.

3- Özgünlük

Google kullanıcılarına daima benzersiz bilgiler sunmak amacındadır. Bu yüzden Google sıralamalarında web sitesinin daha üst sayfalarda yer almasını istiyorsanız, kesinlikle kopya içerik barındırmamanız gerekir. Girdiğiniz içerikler, görseller ve diğer unsurların, mümkün olduğunca özgün olması gerekir.

4- Güncellik

Web sitelerinin sık güncellenmesi, sizin insanlara bir şeyler verebilmek adına göstereceğiniz gayreti Google’a işaret edecektir. Bu yüzden sitenizi mümkün olduğunca sık güncellemeli, her gün düzenli olarak mümkün olduğu kadar fazla içerik girmelisiniz.

Ki zaten internet sitenizin sabit olan ziyaretçileri, sizden sıklıkla güncellik bekleyecek ve yeni şeyler görmek isteyecektir.

En Önemli 7 SEO Faktörü
En Önemli 7 SEO Faktörü

5- Backlink ve Tanıtım Yazıları

Tanıtım yazıları ve backlinkler, aslında etkisini yitirmedi. Sadece daha kaliteli ve benzer içeriklere sahip sitelerden gelen linkler, daha fazla öne çıktı. En önemli SEO çalışması kriterleri arasında, kaliteli backlinkler hala yerini korumaktadır.

6- Sosyal Medya

Site linklerinizin sosyal medyada fazlaca bulunması ve farklı hesapların bunu paylaşması, sitenin otoritesine etki etmektedir.

7- Tasarım ve Tema

Web sitenizin özgün bir tasarıma veya temaya sahip olması da yine SEO için önemli konulardan biridir. Bütçeniz müsaitse, sitenize özel bir tema yaptırmanın etkisi çok daha fazla olacaktır.

DEVAMINI OKU
Beyaz Şapka SEO Nedir?

Beyaz Şapka SEO Nedir?

Arama motorları optimizasyonu için kullanılan bazı yöntemler, beyaz şapka SEO ve siyah şapka SEO gibi farklı kavramları da ortaya çıkarmıştır. White Hat SEO olarak da bilinen beyaz şapka SEO teknikleri ve bu isimle adlandırılan çalışmaların neleri kapsadığı yazımızın ilerleyen bölümlerinde yer alıyor.

Merak Edilen Soru: Beyaz Şapka SEO Nedir?

Bir web sitesinin arama motorları için optimizasyonu yani SEO çalışmaları sağlanırken, yapılan çalışmaların mümkün olduğu kadar arama motorlarının belirttiği politikalara uygun şekilde yapılması işlemidir. White Hat SEO sadece arama motorlarını hedeflemeyip, aynı zamanda web sitesi ziyaretçilerini de hedefleyerek onlar için en iyi kullanıcı deneyimini sağlamaya çalışır.

Etki SEO olarak adlandırılan bu çalışmalar, kısa sürede sonuç almak yerine uzun vadede ancak çok daha kalıcı ve faydalı sonuç almak isteyenlerin tercihlerinden biridir. Bunun tam tersi olan siyah şapka SEO ile kıyaslandığında, neredeyse tüm özellikleri ile bu çalışmaların birbirine farklılıklar gösterdikleri söylenebilir.

White Hat SEO Nasıl Yapılır?

White hat SEO teknikleri hakkında bilgi vermeden önce, genel hatları ile bu çalışmanın nasıl yapılacağına biraz değinelim.

Yapılacak çalışmaların tamımı veya tamamına yakın kısmının, arama motorları yönergelerine uygun bir şekilde yapılması gerekir. Çalışmalarda bir yandan arama motorları önemle dikkate alınırken, diğer yandan ise site ziyaretçilerinin kullanıcı deneyimine önem vermeye çalışmak gerekir.

Arama motoru optimizasyonu için atacağınız adımlar, tamamen kurallara uygun olmalı ve uzun vadede oluşacak katkılar hesaba katılmalıdır. Siyah şapka SEO çalışmalarında olduğu gibi kısa vadede yüksek etkiler yapan ancak uzun vadede algoritma güncellemeleri ile çöpe denen çalışmalar, asla kullanılmamalıdır. Başta Google olmak üzere ülkede en fazla kullanılan arama motoru algoritmalarının yakından takip edilerek SEO çalışmalarına bu yönde yer verilmesi, çalışmanın etkisini önemli ölçüde artırabilir.

En Önemli Beyaz Şapka SEO Teknikleri Neler?

Aslında gerçek manada bu teknikle yapılacak bir çalışmanın, 200’den fazla farklı önemlere sahip kriteri bulunuyor. Tüm faktörlere tek tek yer vermeyecek olsa bile, kurallara uygun davrandığınızda arama motorlarının sitenize değer vermenizi sağlayacak faktörler şunlardır;

Özgünlük

SEO çalışmalarında en önemli faktörlerin başında gelen özgünlükten kasıt, bütünsel özgünlüktür. Birçok SEO çalışanı veya içerik yazarı özgünlük denildiğinde ilk olarak içerik özgünlüğünü düşünse de aslında özgünlük, sitenin tüm unsurları ile özgün olmasıdır.

Web sitesi tasarımı, kullanılan yazılımlar, kategoriler, hizmet sayfaları, mümkün olduğunca sıra dışı legal hostingler, A veya C-Class IP ve içerik özgünlüğü, siteye doping yapacak en önemli kurallardır. Bunlar arasında en önemlileri ise içerik ve paylaşımsız SEO hosting hizmetleri yani C class gibi IP seçenekleridir.

İçeriklere ayrı bir şekilde yer verecek olsak da içerik özgünlüğünün, web siteleri için hayati bir kriter olduğunu da belirtmek gerekir.

İçerik Kalitesi

Kimi içerik yazarlarının anladığı dilde bir kaliteden bahsetmiyoruz. Zira içerik için özgünlük önemli bir faktör iken, bunu yüzeysel şekilde kısa sürede sağlamak bir hayli mümkündür. Gerçek manada özgün ve kaliteli bir içerik oluşturmak ise, benzersize odaklanmak olmalıdır.

Bir konu hakkında anlatım yaparken sıralamaya girmek için başlık ve alt başlık kısımları, farklı sitelere göre benzerlik gösterebilir. Ancak içerik alanında yer vereceğiniz bilgiler genellikle aynı sonuçları işaret etse bile, benzersiz özellikle taşıması önemlidir. Bu sayede içerik bazında web sitesinin daha iyi bir sıralama alması ve ziyaretçi kazanarak bütünsel güçlenmesi sağlanabilir.

İçerik kalitesine işaret eden faktörlerden biri de anahtar kelime kullanımıdır. Anahtar ana anahtar kelimeler içerik başlığında, yazı alt başlığı ve giriş paragrafıyla birlikte homojen şekilde dağıtılmalıdır. İçerik uzunluğu ise konuya göre anlam bütünlüğünü bozmadan biraz uzun tutulabilir.

Beyaz Şapka SEO Nedir?
Beyaz Şapka SEO Nedir?

Site Hızı

Web sitelerinin hızlı yüklenmesi, son birkaç yıldır önemli bir SEO kriteri haline geldi. Özellikle Google kullanıcılarına iyi bir deneyim yaşatmak için, çok ciddi bir çaba harcıyor. Web siteleri için iyi bir kullanıcı deneyimi için hızlarını dikkate aldığımızda, neden önemli bir kriter olduğunu daha iyi anlıyoruz.

Sitenizin bütünüyle hızlı bir şekilde yüklenmesi, hemen çıkma oranını da düşürerek SEO çalışmasına inanılmaz bir katkı sunar. Ki hızı düşük olan sitelere ziyaretçinin henüz girmeden saniyeler içerisinde çıkmış olması, SEO puanını düşürecektir.

Mobil Uyum

Mobil teknolojiler hayatımızda her gün daha fazla yer ediniyor. Gelişen dünya ile yoksul ülkelerde dahi akıllı mobil cihazların ve internet bağlantılarının kullanılmaya başlanması, internet dünyasının daha da küreselleşmesine katkı sunuyor.

Web sitenizin mobil uyumlu olması, en önemli SEO kriterleri arasında yer alır. Beyaz şapka SEO çalışmaları için olmazsa olmazlardan biri olan mobil uyum, sıralamalara doğrudan etki eden hususlardan biridir. Bu nedenle iyi ve daha az maliyetli bir SEO yapmak için, sitenizin mobil uyumlu olmasına mutlaka dikkat etmeniz gerekir. Bununla birlikte sitenizin teknik özelliklerine uygun olması durumunda, mutlaka AMP kurulumu da SEO açısından tavsiye edilen önemli bir noktadır.

Domain Etkileri

Eskisi kadar çok önemli olmamakla birlikte, beyaz şapka SEO nedir? nasıl yapılır? Sorusuna verilecek cevaplardan biri, alan adı etkileridir. Tek bir unsur olarak doğrudan etkili olmasa da alan adının aşağıdaki özellikleri karşılıyor olması, bir bütün halinde önem taşımaktadır.

 • Mümkün olduğunca kısa bir domain tercih edin. Jenerik domainler, anahtar kelime geçenlere göre daha hızlı markalaşır ve akılda kalır. Ancak hem jenerik hem anahtar kelime bulunan domainin etkisi muazzamdır.
 • .com ve .net uzantılarını tercih etmeye çalışın.
 • Domain geçmişi iyi şekilde araştırmalı, herhangi bir spam veya cezalı durumda olmadığının tespiti yapılmalıdır.
 • Eski bir domain, yeni bir domaine göre SEO’ya daha büyük katkı sağlar.
 • Domain tescilinin 1 yıllık yerine birkaç yıllık hatta daha uzun süre için yapılması, arama motorları için güvenilirlik işaretidir.

Sık Güncellik

Web sitelerinin sıklıkla güncellenmesi, arama motorları gözünde değerlidir. Aynı şekilde sitenizin takipçisi olan kullanıcıların gözünde de değerli olan güncelleme sıklığı, SEO açısından inanılmaz faydalar sunar.

Google mühendisi kötü SEO yapan büyük sitelerin neden SEO çalışması iyi olan normal sitelerden önde çıktığına dair sorulan soruya, “onların web dünyasına katkılarını da değerlendiriyoruz.” Demiştir. Bu katkının en önemli yani hiç şüphesiz içerik fazlalığı ve sıklıkla içerik girişinin sağlanmasıdır.

SSL Güvenlik Sertifikası

Özellikle Google bu konuda aşırı hassas davranıyor. Chrome tarayıcısı ile SSL sertifikası kullanmayan siteleri güvensiz olarak işaretleyerek deyim yerindeyse kullanıcıların gözüne sokan arama motoru, kullanıcı güvenliği için farklı çalışmalara da çoktan başladı.

SSL güvenlik sertifikası kullanmak aslında arama motorları kadar, sitenizin ziyaretçileri için de bir güvenilirlik işareti olacaktır. Bu nedenle SSL sertifikası kullanmanız, ziyaretçilerinizin güvenli ve beyaz şapka SEO için önemlidir.

Backlink Kalitesi

Google algoritması sonrası birçok site sahibi, backlinklerin artık önemi kalmadığı yönünde bir hataya düştüler. Ancak backlink tam aksine, eskisine nazaran daha değerli hale geldi. Alacağınız linklerin sektörünüzle alakalı otoriter ve kaliteli sitelerden olması, yükselişinizi uzun süre devam ettirmeniz için büyük faydalar sağlamaya devam ediyor.

Diğer önemli SEO Kriterleri

Beyaz şapka SEO yapmak için kullanabileceğiniz diğer irili ufaklı faktörler ise şunlardır;

 • Site içi linklemeler
 • Açık whois bilgileri
 • Sosyal medya sitelerinde popülerlik
 • Eski içeriklerin zamanla güncellenmesi
 • Video kullanımı
 • Kırık linklerin düzeltilmesi
 • İçerik kod oranının orantılı olması
 • Sitenin kısa bile olsa kapalı olmaması
 • Kaynak gösterilmesi
 • Liste içerikler kullanılması
 • İletişim ve hakkımızda sayfaları
 • Çerez ve kişisel bilgi kullanımı konusunda ziyaretçiyi bilgilendirme
 • Yerel kullanıcı yorumları

Gibi daha birçok kriter, beyaz şapka SEO yapmak için ihtiyaç duyacağınız etkenlerdir.

DEVAMINI OKU
 • 1
 • 2