Domain ve SEO ilişkisi oldukça fazladır. Aslında alan adı genel adı ile domainin SEO’ya etkisi yadsınamayacak kadar çoktur. Genel çalışma mantıklarına bakıldığında tüm arama motorlarının ortak çalışma prensibi, kullanıcının aradığı kelimeyi veya kelimeleri belirleyerek bu kelimeleri web sitelerinde barındıran siteleri üst sıralara çıkarmaktır.

Kullanıcı dostu olan, etkileşime açık, güncel ve otoriter siteler arama motorları gözünde oldukça değerlidir. Bu web siteleri arama motorlarında genellikle üst sıralarda ve ilk sayfalarda yer alırlar. Bunun dışında özellikle Google arama motoru, teşvik de sağlamak amacıyla yeni web sitelerine de öncelikler vermektedir. Elbette, tüm arama motorları için güncellik, domain yaşı gibi birçok özellik web sitelerinin sırlanmasında etkili olmaktadır.

Domain ve SEO Neden Birbiriyle İlişkilidir?

Yazımızın ilk paragraflarında arama motorlarının çalışma mantığından bahsetmiştik. Eğer kullanıcıların aradıkları kelimeleri barındıran, güncel bir web siteniz var ise arama motorları sıralamalarında yükselmeye adaysınız demektir.

Tabi ki bu kriterler yanında başka kriterleri de sıralamalarda üst sıralarda yer almak için karşılamanız gerekiyor.

Fakat hemen belirtelim, eğer domain yani alan adınız kullanıcıların aradıkları kelime veya kelimelerden oluşuyorsa sıralamalarda yükselmeniz daha kolaylaşıyor.

Kolay hatırlanabilen, kullanıcı aramaları ile örtüşen, sahip olduğunuz web sitenizde işlenen konuları yansıtan özellikle de web sitenizdeki anahtar kelimeleri veya öbeklerine vurgu yapan domain avantaj sahibi olmanızı sağlıyor.

Domain Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Domain seçiminde dikkat edilmesi gereken ilk nokta kullanıcıların kolayca hatırlayabileceği ve uzun olmayan alan adı almaktır.

Karışık yapıda ve uzun olan alan adları kısa ve karışık olmayan alan adları ile kıyaslandığında dezavantaj sahibidir.

Son dönemlerde domain seçiminde “-“ gibi karakterlerin domainlerde yer almaması gerektiği sıklıkla vurgulanmaktadır. Domain seçiminizde eklerden uzak ve yalın olan ala adları almanız tavsiye ediliyor. Eski bir domain alacaksanız spam durumunu da kontrol etmeniz gerekiyor.

Domain Yaşı ve SEO İlişkisi

Domain yaşı SEO’yu etkileyen etkenler arasındadır. Bu durum domain ve SEO ilişkisini de yansıtmaktadır. Tüm arama motorları otoriter ve alan adı yaşlı olan web sitelerine daha fazla itibar ederek daha üst sıralara taşırken bunu bir ölçüt olarak kullanıyor.

Önemle belirtmemiz gereken bir diğer nokta da web site güncelliğidir. Örnekle konuyu açıklamak gerekirse; domaini yaşlı olan bir web siteniz var diyelim.

Evet bu arama motorları için önemli fakat domain yaşınız yüksek de olsa eğer web sitenizi güncellemiyor, içerik girişlerinizi düzenli olarak yapmıyorsanız arama motorlarında domain yaşınızın çok fazla etki sağlamasını engelliyorsunuz demektir.

Otoriter sitelerden tanıtım yazısı almak istiyorsanız mağazamıza göz atmanızı tavsiye ediyoruz.