Pandemi birçok sektörü altüst etti ve şirketleri başka işler yapmaya zorladı. Gözlemlenen en önemli eğilimlerden biri, şirketlerin ve bireylerin rekor miktarda internette olmalarıdır. İnternette başarılı olabilmek için ise web sitelerin internet trafiğini artırma konusunda çalışmalar yapmaları gereklidir.

İnternet Trafiğini Artırma İpuçları Nelerdir?

İnternet trafiğini artırma için yapılabilecek çalışmalardan bazıları şu şekildedir;

1. Değerli İçerikler Oluşturun

İş liderlerinin fark etmesi gereken en önemli faktör tüketicilerin değere çekilmesidir. Algılanan değer birkaç farklı biçimde olabilir. Örneğin;

  • Daha iyi fiyatlar
  • Üstün bilgi
  • Geliştirilmiş deneyimler

Bazılarının parasal değeri iyileştirmesi (daha iyi fiyatlar) imkansız olabilir. Bununla birlikte müşteri deneyimini her zaman iyileştirebilir ve kullanıcılara birinci sınıf bilgi sağlayabilirsiniz.

Bunu yapmanın en iyi yolu; bir blog kurmak ve ziyaretçilerin önemli bulacağı içerikler oluşturmaktır. Pazarlama profesyonellerinin yüzde 55’i blog yazmanın en büyük pazarlama öncelikleri olduğunu söylerken, şirketler bloglama ile ilgili yatırımlarından etkileyici geri dönüşler görmektedir.

Öncelikle kullanıcılar için tutarlı, yüksek kaliteli makaleler oluşturmak şirketler için zor olabilir. İnternet trafiğini artırmak istiyor ancak tüketicilerinizin hak ettiği içeriği oluşturmak için zamanınız yoksa, SEO hizmetlerine başlamanıza yardımcı olması için bir SEO şirketiyle iş yapmayı düşünebilirsiniz.

2. İçeriği Arama Motoru İçin Optimize Edin

Blog oluşturmak işin sadece yarısıdır. Ayrıca blogu ziyaret edecek kullanıcılar için görünür ve erişilebilir hale getirmeniz gerekecektir. Arama motoru optimizasyonu (SEO), organik internet trafiğini artırmak için önemli bir faktördür.

Çoğu insan bilgi ararken ne yapar? Bu bilgileri ilk önce Google’de arar. Birkaç araştırmaya göre, internette yetişkinlerin en az %90’ı bilgi ararken arama motorlarını kullanmaktadır. Temel olarak şirketiniz internette görünmüyorsa, tüketiciler sizi bulamayacak ve başka bir siteye yönelecektir.

Anahtar kelimeler işletmenizi tüketiciye bağlayacağından, arama motoru optimizasyonu (SEO) için kritik bir faktördür. İşletmenizle ilgili şeyleri ararken insanların hangi anahtar kelimeleri kullanacağını düşünmek en iyisidir.

Örneğin yerel bir hırdavat dükkanınız varsa, insanlar işinizle ilgili ne arar?

Projeler oluşturmak veya bir şeyi düzeltmek için büyük olasılıkla parçalar, aletler veya diğer aksesuarları arıyor olacaklar. İnternet trafiğini artırmak istiyorsanız, bu ürünler etrafında ilgi çekici içerikler oluşturabilirsiniz. Kullanıcıların ilgisini çekmek için “teras nasıl yapılır” gibi makaleler yazmayı düşünün.

Nasıl yapılır videoları, kullanıcıların ilgisini çekmenin ve ek internet trafiği yakalamanın harika bir yoludur. Ayrıca farklı ürünleri ve internet görünürlüğünüzü artırmak için bazı ekipmanların nasıl çalıştıklarını açıklayan makaleler yazmayı da düşünebilirsiniz.

3. İçeriği Sosyal Medyada Tanıtın

Henüz işletmeniz için sosyal medyayı kullanmıyorsanız, içeriğinizi tanıtmak ve potansiyel tüketicilerle kalıcı ilişkiler kurmak için büyük bir fırsatı kaçırıyorsunuz demektir. Sosyal medya, işletmelerin kullanıcılarla bağlantı kurması ve kendilerini tanıtması için bir pazardır.

Sosyal medya pazarlaması başlı başına bir canavardır ve diğer pazarlama biçimleriyle karşılaştırıldığında benzersizdir. Kullanıcının ilgisini uyandırmak ve markaya dahil olmasını sağlamak için doğru yaratıcılık, etkileşim ve değer karışımını gerektirir. Sosyal medyada ürün/hizmet satıcısı olarak çıkmamalısınız, yoksa kimse sizi takip etmez.

Kullanıcılar sosyal medyadaki işletmelere şüpheyle yaklaşabileceğinden, satış ve ilgi çekmenin iyi bir karışımını bulmak en iyisidir. Sorun sosyal medyanın kendisinde değil, daha çok platformda paylaşılan bilgilerle ilgilidir. 2020 Edelman Güven Barometresi’ne göre sosyal medya, özellikle Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği’nde en az güvenilen bilgi kaynağıdır.

4.Tanıtım Yazısı Gücünü Mutlaka Kullanın

Web sitenizin daha fazla bilinir olmasını sağlamanın önemli yollarından biri de tanıtım yazısı çalışmalarıdır.  Sektöründe otoriter, DA ve PA değerleri yüksek yani arama motorları gözünde değeri yüksek web sitelerinden tanıtım yazısı almanız sitenizin yükselişine önemli katkı sağlar. Sitenizi ve içeriklerinizi tanıtıcı yazılar, trafik artırma ve bilinir olmak için yıllardır kullanılan en organik yöntemler arasında üst sıralarda yer alıyor.

5. İnternet Sitesi Performansını Artırın

İşletmenizin internet sitesinin performansı, internet sitenizin arama motorlarındaki sıralamasında önemli bir rol oynayabilir. Google, kullanıcıları için en alakalı arama sonuçlarını üretmek için algoritmasını düzenli olarak güncellemektedir ve son zamanlarda sıralama faktörü olarak site hızına odaklanmıştır.

İnternet sitesi performansı ayrıca kullanıcı deneyiminde hayati bir rol oynar. Ziyaretçiler, bir internet sitesinin yüklenmesi gerekenden daha uzun sürede yüklenmesini istemiyor. Bunu biz de istemeyiz. Bir site en az 3 saniyede yüklenmeli.

Neyse ki internet sitenizin performansını iyileştirmek için yapabileceğiniz birkaç temel düzenleme var:

  • Resimleri optimize etmek
  • CDN kullanmak
  • Java kullanımını en aza indirmek
  • Resimleri ve dosyaları sıkıştırmak
  • Önbelleğe almayı etkinleştirmek

Resimlerin ve java dosyalarının internet sitelerini yavaşlattığı ve yükleme sürelerinde gecikmelere neden olduğu bilinmektedir. Bunları sıkıştırmak ve optimize edildiklerinden emin olmak, site hızını artırmanın en hızlı yollarından biridir. Bu işlemlere başlamanıza yardımcı olacak birçok ücretsiz araç ve kaynak vardır.

Akılda tutulması gereken diğer bir konu da internet sitenizin tasarımıdır, çünkü internet sitesi hızında kritik bir rol oynayabilir. Duyarlı bir internet tasarımı kullanmak, internet trafiğinin artmasına neden olabilir. Duyarlı tasarım, internet sitenizdeki içeriğin ekran boyutu ne olursa olsun herhangi bir cihaza doğru şekilde yüklenmesini sağlayacaktır.

İşletmenizin internet sitesine gelen internet trafiğini artırma çalışmalarının faydaları rakipsizdir. Dünya her geçen gün daha fazla dijitalleşirken, bir internet varlığına sahip olmanın önemi abartılamaz. Bir internet sitesi oluşturmak ve onu aramalar için optimize etmek, şirketlere bir yerden çok daha fazlasını sağlayabilir. Bu, işletmeniz için dijital bir otoyol inşa etmeye benzer.