Google tarafından hayata konulan yeni uygulamalardan biri olan snippet yani sıfır noktası uygulaması, bu noktada yer alan İnternet sitelerinin ziyaretçi sayısına ciddi oranda artırmaktadır. Peki, Google snippet nedir, nasıl Google snippete çıkılır? Bu soruların cevabını ve sıfır noktası hakkında diğer detayları merak ediyorsanız, bu makale size faydalı olabilir.

Google Snippet Nedir?

Snippet uygulaması; aranan terimler hakkında en iyi sonucu veren içerikleri Google’ın sıfır noktasında konumlandırarak ödüllendirdiği bir sistemdir. Sıfır noktasında yer almak için illaki ilk sayfalarda bulunmanız gerekmiyor. Google bazen 2. Sayfadaki  içeriği dahi, bir anda sıfır noktasında gösterebilmektedir. Veya ilk sayfanın orta sıralarında yer alan bir içerik de yine snippet noktasında çıkmaktadır.

Google Snippet Nasıl Çıkılır?

Sıfır noktasına çıkmak için, hazırlayacağınız makalelerde alt başlıklarının açıklama kısımlarını dikkatli bir şekilde yazmanız gerekir. Şayet aranan terimler içerik için elverişli ise, arama terimine göre bu noktada çıkma şansınız artacaktır.

Liste arama terimine göre vereceğiniz cevabı listeli olarak sunmanız snippet şansınızı artırabilir. Veya bir soru cümlesi için cevap verirken, mümkün olduğu kadar anahtar kelime yığılması yapmadan en doğru cevabı vermeye özen gösterilmelidir.

Nasıl Google snippet noktasında çıkılır? Başlığıyla bir içerik okuduğunuzda, “bunu anlatacak kadar bilgiye sahip olan kişi kendisi çıkar.” gibi bir hayıflanma söz konusu olabilir. Ancak ne kadar doğru cevaplar verirseniz verin, sizden daha iyi cevap verenlerin olabileceğini de unutmamak gerekir. Hatta çok iyi cevap vermenize rağmen, bu noktada kesin yer alacağınıza dair hiç kimse güvence veremez.

Snippet Noktasına Çıkan İçeriklerin Genel Özellikleri Nelerdir?

Bu noktada yer alan içeriklerin genel özelliklerine bakmak, sıfır noktası için içerik hazırlarken faydalı olacaktır. Buna göre sıfır noktasında çıkan içeriklerin önemli bir kısmının ortak özellikleri şunlardır;

  • Soruya verilen asıl cevabın, 3 veya 4 cümleyi geçmeyecek şekilde verildiği içeriklerin sıfır noktasında daha fazla yer aldıkları görülmektedir.
  • Aranan bilginin çok kısa ve keskin hatlarla kurulu cümlelerden oluşmadığı birçok analiz sonucunda görülmüştür.
  • Arama sorgusunun cevabı birden fazla ise, cevapların alt başlıklar veya liste içerikler tarzında verilmesi snippet şansını artırmaktadır.
  • Snippet noktasında çıkan içeriklerin önemli bir kısmı, listeleme tarzında hazırlanmıştır.
  • Doğrudan arama sorgusunu içeren içerikler yerine, kelime bazlı arama sorgusuna hitap eden içeriklerin sıfır noktasında daha fazla yer aldıkları bilinmektedir.
  • 400 kelime üzerinde hazırlanan içerikler, yapılan araştırmalara göre sıfır noktası bakımından daha şanslıdır.

Her ne kadar Google’ın net olarak hangi kriterleri değerlendirerek sitelere snippet noktasında yer verdiği bilinmese de tutulan istatistiklere göre, yukarıda sayılan özelliklere sahip İnternet sitelerinin daha avantajlı olduğu söylenebilir. Bunların yanı sıra sık güncellenen ve otorite sahibi sitelerde verilen doğru cevaplar, güç bakımından daha az otoriteye sahip sitelere göre avantajlı olmaktadır.